• ADRES: Saray Mah. Ansa Yapı Koop. 1076. Sokak No: 2/M
  Kahramankazan / ANKARA

 • BİZİ ARAYIN: 0312 815 40 40
  info@boymix.com.tr

Boya Fırını Çanakkale

Toz Boya Fırınları

Toz boya fırını, fırında Çanakkale ürün üzerine uygulanan elektrostatik toz boyanın uygun sıcaklıkta fırınlanarak kürlenmesini sağlayan ve genellikle 200ºC sıcaklıkta ve civarında kullanılan sistemlerdir. Elektrostatik toz boya uygulanacak ürüne ve günlük üretim miktarına göre çok farklı tiplerde üretilebilmekle beraber, en sık kullanılan tip fırınlar aşağıdaki gibidir.

Özellikleri

Isı kayıplarını minimum seviyeye indirecek şekilde tasarlanmıştır. Sandviç tipi birbirine geçme panellerden oluşan fırının iç yüzeyi galvanizli sacdan, dış yüzeyi toz boyalı DKP sacdan meydana gelir. Duvar panellerinin birleşim yerlerinde 300ºC 'ye dayanıklı silikon kullanılmıştır. Toz boya fırınlarının yan duvarları standart olarak fırın iç tarafında 50mm kalınlığında ve 53kg/m³ kaya yünü ile, dış kısımda 100mm kalınlığında 18kg/m³ yoğunluğunda cam yünü ile tecrit edilmiştir. Fırının iç kısmında havayı homojen şekilde dağıtan kanalları ve ayarlanabilir tipte hava üfleme ağızları mevcuttur. Kapalı devre hava dolaşımı prensibine göre çalışan sistem kısa süre içerisinde istenilen sıcaklığa gelir. Sıcaklık kontrolü dijital termostat ile sağlanır ve yakıt tasarrufu maksimum düzeyde tutulur. Ünitenin üzerinde elektrik tesisatı ve elektrik kumanda panosu mevcuttur.

Isıtma ünitesi

Toz boya fırınlarının ısıtma ünitesi, genel olarak boya fırını Çanakkale sıcaklığını 250ºC 'ye çıkaracak kapasitededir. İçerisinde ısıtma hücresi, sirkülasyonu sağlayan santrifüj vantilatör ve brülör ya da rezistans grubu sisteminden oluşur. Yanma hücresi, AISE310 standardı paslanmaz çelik sacdan ve dikişsiz çelik geçiş boruları demetlerinden meydana gelen 3 geçişli eşanjör sistemidir. Brülörün üzerinde bağlı olduğu termoblok servis kapağı, termoblokun gerekli durumlarda kolaylıkla yerinden çıkarılması için dizayn edilmiştir. Kapak ve brülör bağlantı noktaları ısı transferini minimum seviyeye indirecek şekilde dizayn edilmiş ve değme yüzeylerinde amyant conta kullanılmıştır. Toz boya fırınında kullanılan sirkülasyon fanı 250ºC sıcaklıkta çalışmaya uygun tiptedir. Fan üzerinde direkt akuple elektrik motoru, motor koruması olan izolasyonlu panel ve soğutma pervanesi standart olarak bulunmaktadır.

1.Kutu Tipi Fırın

Demonte sistem sanwich panellerden oluşup adındanda anlaşıldığı gibi kapalı kutu tipinde tek tarafından tek yada çift kanat kapı ile fırın içerisine kullanıcının amacına göre tasarlanmış döküm tekerlekli araba ile boyalı malzemenin girişi ve boyanın ısı ile kürlenmesi sağlanır.

Avantajı yakıt yönünden diğer tip fırınlara göre kapalı sistem çalıştığından daha az yakıt tüketirler ve istenilen ısıya daha hızlı ulaşır. Dez avantajları boyanacak olan ürün kabinde boyandıktan sonra arabaya asılana kadar olan aşamada çarpma ve temaslardan sebep rütuşlar çıkabilir ve zeminde araba itildiğinden olumsuz düşmeler ve temaslar yaşanabilir. Çalışma verimliliği daha fazla personel gerektirmektedir.

Box Type Fırınlar genel olarak düşük kapasiteli imalâtlarda, ilk yatırım maliyetinin düşüklüğü sebebi ile tercih edilmektedir. 

Teknik Özellikler

 • Isıtma ünitesi termobloklu olup yanma odası 310 kalite paslanmazdan imal edilmiştir.
 • Max ısıtma gücü 250° dir.
 • Sistemde mazot brülörü ve doğalgaz brülörü kullanılabilir
 • Isıtma ünitesinde TSE, CE onaylı brülörler kullanılmaktadır.
 • Gövde panellerinde 60 mm, cehennemlik kısımlarında ise tamamen taş yünü kullanılmaktadır.
 • Üst ortadan ayarlı menfez üflemeli sıcak hava kanalı alt dip kısımdan sıcaklığı emerek sirkülasyon sağlamaktadır.

2.Palet Konveyörlü Fırın

Boya fırını Çanakkale tavanına monte edilmiş palet konveyör vasıtası ile guruplanmış ürünler otomatik olarak fırın içerisine yönlendirilmektedir. Bu özelliği sayesinde zeminden kaynaklanan problemler giderilmiştir. Palet Tip Konveyörlü Fırınlar Continue pişirme fırınlarına göre daha az yer kaplamakta fakat Box fırınlarda daha fazla alan işgal etmektedir.

İlk yatırım maliyetinin düşüklüğü ve kullanım avantajları sebebi ile endüstride; çelik kapı, sandalye, masa, alüminyum profil, çelik dolap, elektrik ve otomotiv sanayii gibi birçok ürünün boya sonrası kürleşmesini gerçekleştirmektedir. 

eksenel-konveyorlu-tesis

Teknik Özellikler

 • Isıtma ünitesi termobloklu olup yanma odası 310 kalite paslanmazdan imal edilmiştir.
 • Sistemde mazot brülörü ve doğalgaz brülörü kullanılabilir
 • Isıtma ünitesinde TSE, CE onaylı brülörler kullanılmaktadır.
 • Konveyör 3 istasyonlu olup her istasyonda kendiliğinden durur. (İstasyon ilavesi yapılabilir.)
 • Fırınlarımızda yükleme her iki yönden kendi konveyörü ile yapılmaktadır.

 

3.Tünel Tipi Fırın

Demonte sistem(Yanma Odası dahil) Sanwich panellerden oluşup adındanda anlaşıldığı gibi tünel tipindedir.

Fırın içerisine ürün sevkiyatı web ve kardan olarak adlandırılan yatay çalışan konveyör ile yapılmaktadır. Bu tip fırınlar açık kapılarla hizmet verir kesintisiz olarak kabinde boyanan ürünlerin kürlenmesi işlemi devam eder iş gücü yönünden çok verimli bir sistemdir. Açık olan kapılardan ısı kaçaklarını en aza indiren hava perdeleri vardır. Bu tip fırınlarda rütuş ve benzeri sorun yaşanmaz çünkü ürün konveyöre asıldıktan sonra fırından çıkıp soğuyana kadar sarsıntı veya temasa maruz kalmaz. Seri üretimlerin vazgeçilmez modelidir.

Endüstride yüksek kapasiteli olan işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Tunnel Type Pişirme ve Kurutma Fırınları beyaz eşya, otomotiv, inşaat, tarım makineleri, alüminyum sanayi gibi çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

 

Teknik Özellikler

 • Isıtma ünitesi termobloklu olup yanma odası 310 kalite paslanmazdan imal edilmiştir.
 • Sistemde mazot brülörü ve doğalgaz brülörü kullanılabilir
 • Isıtma ünitesinde TSE, CE onaylı brülörler kullanılmaktadır.
 • Gövde panellerinde 60 mm, cehennemlik kısımlarında ise tamamen taş yünü kullanılmaktadır. Tünel giriş ve çıkışlarında ısı yalıtımını sağlayan hava perdeleri mevcuttur.

4. U Tipi Fırın

U Type Pişirme ve Kurutma fırınlarında pişirme işlemi görecek iş parçasının fırın konveyörüne asılarak pişirilmesi prensibine dayanır. Bu tür fırınlar içten dönüşlü fırınlardır iş parçası konveyöre asıldıktan sonra parçanın kalınlığına ve m2 alanına göre belli bir hızla giderken pişirilmesi veya kurutulması sağlanır.

U Type Pişirme ve Kurutma Fırınları endüstride yüksek kapasiteli olan işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Beyaz eşya, otomotiv, inşaat, tarım makineleri, alüminyum sanayi gibi çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Teknik Özellikler

 • Isıtma ünitesi termobloklu olup yanma odası 310 kalite paslanmazdan imal edilmiştir.
 • Sistemde mazot brülörü ve doğalgaz brülörü kullanılabilir
 • Isıtma ünitesinde TSE, CE brülörler kullanılmaktadır.
 • Gövde panellerinde 60 mm., cehennemlik kısımlarında ise tamamen taş yünü kullanılmaktadır.
 • U Type Pişirme Fırınları'nda giriş ve çıkışında iki adet sürgülü kapı bulunmaktadır. Bu kapılar parça büyüklüğüne göre otomatik veya manuel olarak ayarlanmaktadır. Bu sayede gereksiz ısı kayıplarının önüne geçilerek tasarruf sağlanmaktadır.